Dariusz on Software

Methods and Tools

About This Site

Software development stuff

Archive

Pytanie za 10 punktów: kiedy Onet.pl "śpi"?
Tue, 26 Jan 2010 20:54:38 +0000

Pytanie nie jest wbrew pozorom takie głupie jak się może wydawać. Serwisy WWW działają w trybie 24/7, dzięki czemu my (jako odbiorcy usług) nie musimy dopasowywać się do narzuconego z góry harmonogramu dostępności usługi (jak np. w urzędach). Ograniczenia dostępności usług wynikają z ograniczeń podsystemów je realizujących. W przypadku urzędu  jest to człowiek, którego praca jest regulowana przez kodeks pracy i wewnętrzny regulamin. W przypadku usługi WWW ograniczeniem są niezbędne operacje administracyjne jak np. backup bazy danych.

Obserwując statystyki działania usług WWW można zaobserwować pewne schematy zachowania czasu odpowiedzi systemu które mogą wynikać z:

  • aktualnej liczby użytkowników serwisu (która się zmienia w ciągu doby)
  • chwilowego obciążenia maszyn realizującej usługę (skorelowane z liczbą użytkowników)
  • czynników leżących poza serwerem jak np. obciążenie sieci
  • regularnych automatycznych operacji administracyjnych (tzw. okno serwisowe)

Wykres pomiaru czasu odpowiedzi strony http://onet.pl za 8 dni wskazuje na ten ostatni czynnik:

4

Podpowiedź do pytania z tematu postu podkreśliłem na czerwono. Onet.pl wykonuje automatycznie jakiś proces który pomiędzy 5:00 a 5:15 odłącza mechanizm generujący stronę WWW. 15 minut to czas kiedy serwis może sobie raz na dobę "odpocząć". Kondycja godna pozazdroszczenia :-)

site-uptime.net jest usługą która pozwala ocenić jakość działania serwera na podstawie regularnych pomiarów czasu odpowiedzi HTTP. Problemy mogą być raportowane na wskazany adres e-mail lub SMS-em. Pozwala to na szybką reakcję w przypadku kiedy występuje problem i ocenę wydajności infrastruktury na podstawie danych historycznych.

Tags: monitoring.

Tags

Created by Chronicle v3.5