Dariusz on Software

Methods and Tools

About This Site

Software development stuff

Archive

"coworking" w Warszawie
Tue, 08 Mar 2011 22:32:28 +0000

Jakiś czas temu rozglądałem się po możliwościach najmu powierzchni biurowej w Warszawie i nieco odstraszyły mnie koszty związane z biurem w Warszawie. Wiedząc ile jeden z moich klientów płaci za wynajem biura zacząłem się zastanawiać, czy stać mnie na taki "luksus".

Z pomocą, podobnie jak w innych dziedzinach (wirtualizacja, outsorcing) przychodzi efekt skali. Jeśli możesz pogodzić się ze współdzieleniem zasobu z innymi użytkownikami jego cena potrafi spaść o rząd wielkości do wartości już akceptowalnej dla niedużej firmy.

Najtańszą opcją dostępu do powierzchni biurowej (poza pracą w swoim domu) jest tzw. "coworking". Nie wiem czy istnieje dobre polskie określenie na ten termin, ale wydaje mi się, że "współdzielona przestrzeń biurowa" mogła by dobrze oddawać sens tego typu usług (jak zwykle język angielski pokazuje swoją przewagę jeśli chodzi o zwięzłość).

Poniżej zamieszczam przegląd wybranych opcji w Warszawie (Centrum i okolice) pod kątem trzech typowych profili użytkowych:

  • współdzielone biuro dostępne tylko kilka dni w miesiącu
  • współdzielone biuro dostępne bez ograniczeń
  • mały kilkuosobowy startup potrzebujący wydzielonej przestrzeni

Noa Cowork: najtańsza opcja dla 6 dni / miesiąc wynosi 250 PLN + VAT. Nieograniczony dostęp do przestrzeni współdzielonej to 550 PLN + VAT, natomiast biuro dla dwóch osób to koszt 1400 PLN + VAT. Dobrze znana lokalizacja: okolice gmachu głównego Politechniki Warszawskiej :-)

CoPoint: 8 dni / miesiąc to 199 PLN + VAT, nieograniczony dostęp kosztuje 450 PLN + VAT. Na 4-osobowe biuro należy wyłożyć 1750 PLN + VAT miesięcznie. Lokalizacja: nieco dalej od Centrum, w okolicy metra Służew.

GoldPlace jest natomiast zlokalizowane w najbardziej chyba prestiżowej lokalizacji (Atrium Centrum przy Jana Pawła). Nielimitowany dostęp to koszt 650 PLN + VAT (na stronie jest promocja 500 PLN, ale nie jest jasne na jakich regułach oferta została doprecyzowana, jest to cena standardowa). Za opcję "minibiuro" (3-4 osoby) zapłacimy 2500 PLN + VAT.

W Biurco za 8 dni / miesiąc zapłacimy 200 PLN + VAT. Dostęp nielimitowany to 500 PLN + VAT, a dwuosobowe zamknięte biuro kosztuje 900 PLN + VAT. Lokalizacja: niedaleko skrzyżowania Jana Pawła i Solidarności.

Czy przegapiłem jeszcze jakąś ciekawą ofertę w Warszawie z niższej półki cenowej (poniżej 2 tys. zł/mc)?

Tags: business.

Tags

Created by Chronicle v3.5